História školy
„ A tak nak sa páči, nazrite v tieto ďahe, ktoré,hlboko úpeli nevšímavosťou a ktoré objavili v sebe energiu tepla, kde chlebík biely i čierny dorábame i pre Vás, kde šťavnatosť ovocia nemá páru, kde opojnosť vínneho moku dovoľuje rozvážať chválu našich strání do celého sveta, kde skoro v každom dome Vám upečú gaštany a kde nájdete naozaj dobrého človeka, ak ste aj vy spôsobný a nájdete teplô slovo.“
(Paule,L.,Veľký Krtíš, vydavateľstvo Osveta,1985, str.7)
Takto vyznal lásku svojmu rodnému kraju národný umelec Július Pántik, rodák zo Stredných Plachtiniec.
Obec Stredné Plachtince sa nachádza na juhu Banskobystrického kraja v okrese Veľký Krtíš, na pomedzí Hontu a Novohradu. V Plachtinskej doline, pod povesťami opradeným tajomným Pohanským vrchom, stáročia žijú pracovití, skromní ľudia, ktorí si do dnešných dní zachovali prekrásne ľudové kroje, zvyky a obyčaje. Stredné Plachtince vznikli v 2. polovici 15. storočia.
Presný dátum vzniku školy v Stredných Plachtinciach sa nám nepodarilo zistiť.Zo školskej kroniky sme sa však dozvedeli, že škola vznikla v časoch, keď sa po Slovensku šírila Reformácia a obnovená cirkev upevňovala svoje základy zriaďovaním škôl a tak evanjelická cirkev augsburského vyznania zriadila Evanjelickú augsburského vyznania školu aj v Stredných Plachtinciach.
Škola bola jednotriedkou a počet žiakov niekedy prekračoval číslo 120. Ako sa píše v školskej kronike: „Dochádzka žiakov bývala zlá. Často kolísala len okolo 60% . Plachtinskí ľudia za začiatok školského roku považovali len Všechsvätých, v lepšom prípade hostinu (pamiatku posvätenia chrámu v prvú októbrovú nedeľu). Deti prestávali do školy chodiť hneď po Veľkej noci a po Turíciah už i tie svedomitejšie vyučovanie vynechávali.“
Najstarším učiteľom bol Pavel Králik, ktorý učil po slovensky, neskôr aj po maďarsky. Po ňom nastúpil Július Papp – Pántik (otec národného umelca Júliusa Pántika). Počas jeho pôsobenia bola v r. 1914 postavená staršia školská budova.
V roku 1930 bola zriadená aj druhá trieda, v ktorej vyučoval Pavel Klincko, rodák z Horného Almáša.
Po 16 ročnom pôsobení bol Július Papp v roku 1931 preložený a za nového správcu – učiteľa bol zvolený mladý 21 ročný Ján Bibza, rodák z Mošoviec. V druhej triede vyučovala od r. 1932 jeho sestra Anna Bibzová (vydatá Vajdová). Na jar 1934 sa začalo s výstavbou novšej budovy školy a 1. novembra 1934 sa v nej začalo vyučovať. Počas prezenčnej vojenskej služby Jána Bibzua zastupovali učitelia Pavel Adamovic a Ladislav Lehotský. V roku 1940 odišiel Ján Bibza do Modry a za výpomocného učiteľa bol zvolený Ondrej Hronec z Banskej Štiavnice.
Od 1. septembra 1941 začal v tunajšej škole vyučovať Július Ďurinka z Mokrej Lúky, ktorého počas prezenčnej vojenskej služby zastupoval mladý učiteľ Štefan Zupka, rodák z Dobrej Nivy.
V roku 1945 bola škola poštátnená a premenovaná na Štátnu ľudovú školu v Stredných Plachtinciach.Od 1. februára 1949 začali žiaci 6. ročníka tunajšej školy navštevovať osemročnú strednú školu v Dolných Plachtinciach. Štátna ľudová škola v Stredných Plachtinciach zostáva dvojtriedna. Učiteľmi boli Július Ďurinka, Štefan Procházka, Anna Vajdová, Pavol Turčáni, Alžbeta Sýkorová.
Školské budovy, ako sme už spomenuli, dal v rokoch 1914 a 1934 postaviť obecný cirkevný zbor a stoja dodnes. V jednej z nich pulzuje školský život aj dnes. Prerušený bol len 1.9. 1985, kedy bola Základná škola v Stredných Plachtinciach integrovaná a žiaci zo Stredných a Horných Plachtiniec začali dochádzať do 5 kilometrov vzdialených Dolných Plachtiniec, kde sídlila plnoorganizovaná základná škola, ktorá bola od 1.septembra 2013 zrušená a zostal len prvý stupeň základnej školy.
Po „nežnej revolúcii“ v r. 1989 sa naskytla možnosť znovuotvoriť málotriedne základné školy. Túto možnosť sme využili aj my a v r.1990 sme v našej obci znovuotvorili málotriednu základnú školu. Riaditeľkou školy sa stala Mgr. Ľubica Sýkorová. Prvého septembra 1990 zasadlo do školských lavíc sedemnásť žiakov: 9 prvákov, 7 druhákov a 1 tretiačka. Po vyučovaní zostávali žiaci v školskej družine,v ktorej bol vychovávateľom pán učiteľ Ján Andok. Pre nedostatok finančných prostriedkov bola ŠD od 1.septembra 1993 v rámci racionalizačných opatrení Školskou správou vo Veľkom Krtíši zrušená. Niektorí rodičia riešili danú situáciu preradením svojich detí do škôl, kde školská družina nebola zrušená, v dôsledku čoho počet žiakov v našej škole poklesol. Kritickú situáciu sme sa snažili vyriešiť ponechaním si žiakov štvrtého ročníka a od 1. septembra 2000 sa v našej škole vyučujú žiaci prvého, druhého, tretieho a štvrtého ročníka.